Ve čtvrtek 17.10.2013 proběhlo setkání zástupců Asociace Školních Jídelen ČR(AŠJČR), Sdružení Jihočeských Celiaků o.s. (SJC), Magistrátu města České Budějovice, vedení odboru školství, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), České školní inspekce (ČŠI), Společnosti pro výživu a ředitele Kolejí a menz JČU v Českých Budějovicích. Setkání iniciovala Asociace Školních Jídelen ČR.
Tématem společného setkání byla prezentace pilotního projektu bezlepkového stravování „Stravujeme se společně“, který probíhá v Českých Budějovicích od 1. října 2013 do 31. ledna 2014 v MŠ a ZŠ zřizovaných městem. Pilotního projektu se účastní 25 bezlepkových žáků.
Předsedkyně Sdružení Jihočeských Celiaků o.s. Ing. Marie Škopková, Ph.D. informovala přítomné o důvodech vzniku projektu, o současné situaci v bezlepkovém školním stravování a společně s Mgr. Bc. Dagmar Koubovou, vedoucí odboru školství Magistrátu města České Budějovice, seznámily účastníky s podmínkami realizace projektu a plánovanými výstupy. Podrobnosti k projektu najdete na webových stránkách Sdružení jihočeských celiaků.
Přípravě projektu bylo věnováno značné úsilí obou zúčastněných organizací. V případě úspěchu pilotního projektu je velmi pravděpodobné, že Magistrát města České Budějovice rozhodne o zahájení dietního stravování ve všech MŠ a ZŠ v Českých Budějovicích, jejichž je zřizovatelem a dětem bude na dietní stravování ze svého rozpočtu přispívat. Dále bude eventuelně možno řešit i další diety.
Zejména teď – v době, kdy je dietní stravování ve školách často diskutováno, neboť potravinových intolerancí a alergií neustále přibývá, je takovýto projekt jako příklad dobré praxe velmi prospěšný. Může sloužit jako vzorový a referenční model pro úpravu legislativy ve prospěch dietního stravování ve školních jídelnách. A to by byla po dlouhých letech marného snažení konečně dobrá zpráva pro rodiče bezlepkových dětí.
Tato myšlenka byla důvodem, proč Asociace (AŠJČR) pozvala k jednání zástupce Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, České Školní Inspekce a Společnosti pro výživu. Právě oni mají možnost ovlivňovat podobu budoucí legislativy. Společná snaha partnerů projektu „Stravujeme se společně“ našla u účastníků setkání kladnou odezvu a informace a fakta získaná na setkání snad poslouží pro správné rozhodování při přípravě právních úprav v oblasti školního stravování.
Toto setkání bylo prvním a důležitým krokem pro rozvíjení další možné spolupráce všech zúčastněných stran. AŠJČR se bude i nadále angažovat při prosazování aktivit partnerských sdružení, abychom tím podpořili dobrou věc a podíleli se tak na rozvoji školního stravování.
Za Asociaci Školních Jídelen ČR Ing. Jan Novák
Za Sdružení Jihočeských Celiaků o.s., Ing. Marie Škopková, Ph.D.