První konzultační seminář zaměříme na potraviny, které mají pozitivní vliv na zdraví a jsou, nebo by dle současných doporučení měly být, využívány i v rámci školního stravování. Jak docílit toho, aby děti pravidelně jedly například ryby, luštěniny nebo celozrnné obiloviny, když je doma dostávají jen výjimečně? Jak zařídit, aby nepopulární potraviny dětem chutnaly a neskončily rovnou v odpadkovém koši? Jak je chutně upravit, když s nimi sami běžně nepracujete. A jsou opravdu pro zdraví tak zásadní, jak se traduje?
Naši hosté na příkladech ukáží, jak podobné potraviny nenápadně zahrnout do běžného jídelníčku tak, aby to vybíravější strávníky neodradilo. Na konkrétních jídelníčcích vytipuje, kam se dají zařadit, kde mohou částečně nahradit klasickou variantu a kde je možné zvládnou nahradit zcela. Předvedeme si, jak dokáže téměř nepatrná změna ovlivnit nutriční hodnotu připravovaného pokrmu. Společně porovnáme Nutriční doporučení ke spotřebnímu koši a výživová doporučení a ukážeme si jak při výběrovém jídelníčku kombinovat pokrmy vzájemně, aby volba dětí byla nutričně srovnatelná. Nebude chybět ani problematika bezmasých pokrmů. Mohou být rostlinné alternativy plnohodnotné a opravdu nahradit pokrmy s masem? Jsou vegetariánské děti ohroženy?
Čeká vás velká spousta praktických tipů a vysvětlení souvislostí mezi potravinami a našim zdravím.
Naše pozvání přijali odborníci Státního zdravotního ústavu, proto můžete očekávat přesné informace k problematice potravin používaných v rámci školního stravování a spotřebního koše.
Seminář je sestaven dle zásad projektu Máme to na talíři.