- REALIZACE A HODNOCENÍ
Pilotní projekt „Stravujeme se společně“ schválený radou města dne 24.7.2013 usnesením č. 1187/2013 byl realizován od 1.října 2013 a do 30.ledna 2014.
V měsících říjen a listopad byla strava připravovaná menzou rozvážena do škol Českým červeným křížem. V měsících prosinec a leden stravu připravovala a též zajišťovala rozvoz společnost Vital gastro.
Po ukončení každé etapy byl rozeslán hodnotící dotazník, který zjišťoval spokojenost strávníků s odebíranými obědy. Druhý dotazník obsahoval navíc otázku, kterou z etap by v případě pokračování projektu respondent preferoval.
Dotazník byl odeslán elektronicky všem účastníkům – strávníkům a všem vedoucím školních jídelen, ve kterých stravování probíhalo. Po první etapě přišlo zpět 34 dotazníků, po druhé se vrátilo 39 dotazníků.
Pro porovnání spokojenosti strávníků s jednou či druhou výrobnou stravy:
Byli jste spokojeni s kvalitou jídel? Byla velikost porcí dostatečná?
Máte připomínky k objednávání stravy? Máte připomínky k odhlašování stravy?
Byla skladba jídel pestrá?
Závěr:
Spokojenost strávníků s dovážením stravy se výrazně neliší. Většina projekt hodnotí kladně. Objevily se, třebaže v malé míře, i zásadní výhrady k jednomu či druhému dodavateli.
VOLBA VÝROBCE STRAVY
Jednou z otázek v druhém dotazníku bylo vyjádřit se k pokračování projektu a vybrat dodavatele pro případné pokračování dovozu stravy. Rozhodování je vyjádřeno v následujícím grafu.
Kterou z uskutečněných etap preferujete?
Závěr
Většina respondentů si přeje případné pokračování. Preference etapy dle vyjádření strávníků, jejich rodičů nebo pracovníků škol či školních jídelen je patrno z předchozího grafu. Pro pokračování bude oslovena Menza a zároveň Červený kříž, jako dopravce.
PŘIJATELNOST CENY
V projektu byla cena dietního oběda navýšena na maximum výše ceny pro školní oběd dle platné vyhlášky o školním stravování a pro příslušnou kategorii. Přestože zřizovatel část doplácel a dopravu oběda hradil plně, cena oběda pro dítě v mateřské škole byla navýšena oproti běžné ceně o 10 korun. Při plánování ceny jsme vycházeli z finančního normativu nejstarší stravované kategorie. Příspěvek zřizovatele činil rozdíl mezi maximální cenou dle vyhlášky a cenou stanovanou výrobcem, v tomto případě 4,-Kč. Navýšení ceny oběda u dětí v mateřské škole vzrostlo více než na základní škole, kde doplácel zřizovatel na 1 oběd 8,-Kč.
Přijatelnost ceny oběda byla sledována i dotazníkem. Po zpracování dostáváme tyto údaje:
Byla pro vás cena oběda přijatelná?
Závěr:
Cena oběda je pro většinu rodičů přijatelná, ti s výhradami mohou být právě rodiče dětí z MŠ, kde cena se navýšila více než na ZŠ. Pro pokračování doporučujeme sjednotit příspěvek zřizovatele na 8,-Kč pro základní i mateřskou školu. Rozdíl v nákladech by nebyl tak velký, z mateřských škol se účastnily pouze 3 děti. Diagnostikovanou potřebu dietního stravování má více žáků základní školy než dětí v mateřských školách. Vzhledem k potřebě finančních prostředků pro doplatek za děti navštěvující mateřské školy a odebírající diety bude nárůst zanedbatelný.
-
ROZPOČET PROJEKTU:
Předpokládané náklady projektu byly vyčísleny na 82 240,-Kč.
Při přípravě rozpočtu nebylo s projektem počítáno, proto byl na základě schváleného projektu požádán finanční odbor o zavedení nové akce /účel – 3564. Na tuto položku byly převedeny prostředky ze schváleného rozpočtu OM 105, odboru školství ve výši 26 000,-Kč. Z této částky byla hrazena doprava za měsíce říjen a listopad.
Doplatek za cenu oběda byl řešen formou navýšení neinvestičního příspěvku školám – RO ze dne 27.11.2013.
Platby za měsíc prosinec a leden byly hrazeny již v roce 2014, tedy z rozpočtu nového kalendářního roku. (Faktura za prosinec byla součástí inventarizace – náklady roku 2013, hrazeno v lednu 2014).Pro rok 2014 již zařazeno ve schváleném rozpočtu OM 105.
ČERPÁNÍ:
-
počet
Náklady
Náklady
Měsíc
obědů
obědy
doprava
celkem
říjen
460
3 400,-
11 500,-
14 900,-
listopad
490
3 680,-
12 250,-
15 930,-
prosinec
342
11 090,-
11 090,-
leden
456
14 836,-
14 836,-
Součet
1748
56 756,-
-
CELKOVÉ ZHODNOCENÍ PROJEKTU:
Protože současná legislativa vztahující se ke školnímu stravování neřeší diety, bylo snahou projektu pomoci rodičům „nemocných“ dětí. Zároveň ale neměl být příkazem pro pracovnice školních jídelen, které pro nedostatek informací nechtěly riskovat a dietní stravu připravovat.
Naším cílem nebylo již navždy tuto stravu dovážet, ale rozpohybovat kolektivy školních jídelen, ukázat jim, že tato strava není úplně jiná oproti té, kterou běžně připravují, ale používá jen některé jiné potraviny, základ je v podstatě obdobný, a také poukázat na problém, který je potřebné řešit systémově.
Cílem projektu bylo zajistit bezlepkovou stravu v MŠ a ZŠ zřizovaných statutárním městem České Budějovice nákupem u jiného subjektu. Po dobu čtyř měsíců byla bezlepková strava dovážena do předškolních a školních zařízení pro 26 dětí a žáků z původně přihlášených 32. V průběhu realizace nebyly zjištěny zásadní problémy. Rodiče s povděkem přijali tuto nadstandartní službu zřizovatele, ve svých hodnoceních také oceňovali.
Cíl projektu byl naplněn.
-
POKRAČOVÁNÍ PROJEKTU
V současné době se připravuje novela vyhlášky č.107/2006, o školním stravování. Jednou z navrhovaných změn je též umožnit školám připravovat dietní stravování přímo ve školní jídelně. Již v současné době je několik školních jídelen, které tuto stravu připravují a vyrovnají se i se stávající legislativou. Společně s vedoucími školních jídelen jsme zahájili kroky, kterými získají českobudějovické jídelny informace, jak se s přípravou diet vyrovnat. Od září předpokládáme, že na žádost rodiče a za předpokladu lékařského doporučení, budou školy tuto stravu připravovat samy. S vyškolením personálu školních jídelen již bylo započato (exkurze vedoucích v jídelně, která připravuje čtyři druhy diet, seminář k dietnímu stravování, praktické seznámení s doporučovanými potravinami, praktický kurz vaření diet,….)
Realizace projektu do 30.6.2014
Děti a žáci zapojení do projektu budou mít možnost pokračovat již od 17.2.2014.
Pokud budou mít i další děti a žáci zájem o tuto službu, lze ji také zajistit, avšak nejdříve od března 2014. Přihlašování bude provedeno přes Sdružení Jihočeských celiaků, přihlášky též budou na školách, pokud někdo z rodičů bude mít zájem, může přihlášku získat přímo na škole. Stále bude podmínkou doporučení lékaře.
Na základě vyhodnocení pilotního projektu bude strava odebírána z menzy. Školy si uzavřou smlouvu samostatně. Doprava do konce měsíce února bude řešena opět Českým červeným křížem, na dopravu počínaje měsícem březnem bude vypsáno výběrové řízení.
Finanční prostředky na pokračování projektu do konce měsíce června jsou alokovány ve schváleném rozpočtu odpovědného místa odboru školství a tělovýchovy A/Ú 3564.